Čiatura

Aktualizace 2023: v Čiatuře jsou prý postavené nové moderní lanovky. Svezení je to zajímavé, ale už to není taková romantika. Taky už nejsou zadarmo.

Následující text a fotky jsou z roku 2017, nechce se mi ho upravovat po slovech. Ale ty staré lanovky už tam prostě nejsou.

Proč navštívit hornické město Čiaturu:

  • svezete se lanovkami dvakrát na kopec a dolů
  • město je hodně typické gruzínské, chudé

Čiatura se proslavila systémem osobnch a průmyslových lanovek. Část lanovkového systému je dodnes v provozu, dá se jimi jezdit. Některé lanovky jsou odstavené a jiné se budou přebudovávat na moderní.

Čiatura je hornické město. V okolních kopcích se těží železná ruda. Někdy v šedesátých letech reptali horníci, že musejí každé ráno šplhat do kopců jak magoři. Už měli tenkrát zkušenosti s výstavbou dopravních lanovek, tak přistavěli sedm lanovek osobních pro dopravu horníků. Dvě z lanovek fungují dodnes, jsou to ty nejseverněji.

Doprava lanovkami je překvapivě zdarma. Nad provozem lanovek bdí dvě paní. Jedna v dolní stanici (společné pro obě lanovkové dráhy), jedna jezdí větší lanovkou v kabině s pasažéry.

Na Čiatuře je vidět, že to bylo průmyslové město. Ačkoli je tu dost parků a říčka, působí v úzkém údolí stísněně. V centru stojí větší stavby postavené v časech Sovětského svazu.

Jak se do Čiatury dostat

Doprava do Čiatury je trochu složitější. Jediným rozumným výchozím přestupním bodem je město Zestaponi, které leží asi 40 km na jihozápad od Čiatury. (Zestaponi leží na hlavní gruzínské železnici i silnici mezi Kutaisi a Gori.) Ze Zestaponi jezdí mikrobus, odjíždí z autobusového nádraží Zestaponi (sem se dá dostat také mikrobusem z Kutaisi). Do Čiatury přijíždí mikrobus buďto na autobusové nádraží v jižní části města, nebo až k ponuré továrně za první nefunkční lanovkou. Poslední bus zpět jede kolem půl páté, ale do Zestaponi jsme stopovali večer a šlo to úplně v pohodě.

Nevím o tom, že by v Čiatuře bylo nějaké standardní ubytování, ale nemůžu to vyloučit. Na internetech jsem nic nenašel, ale moc hluboko jsem nehledal.

Zápis názvu "Čiatura" je můj přepis do češtiny. Gruzínci to zapisují samozřejmě gruzínsky, ale do latinky standardně přepisují název podle anglické transkripce jako "Chiatura".


Objekt, kterému jsme říkali hnusná továrna, je první místo, které jsme v Čiatuře viděli. Staví před ním mikrobus ze Zestaponi.


Čiaturská řeka


První lanovka, nyní nefunkční (2016). Místňáci říkali, že se místo této lanovky bude stavět nová. Možná trochu škoda.


Menší, modrá lanovka jezdí na západní svah. Je samozřejmě zdarma, dovnitř se vejde odhadem pět lidí a jezdí co deset minut.


Spodní společná stanice obou jezdících lanovek. Stanici lze najít celkem snadno, stačí jít z centra podél řeky proti proudu na sever.


Kabina větší, hnědé lanovky.


Obrázek dělníka ve spodní lanovkové stanici.


Čiatura vyfocená přes mříž okénka modré lanovky.


Divný park nad horní stanicí modré lanovky. Dohromady tu nic není. Trošku jsme se prošli, koukli na začátek další průmyslové lanovky a jeli jsme zase dolů.


Minivláček převážející rudu ze sypače do vozíčků další průmyslové lanovky vedoucí přes údolí.


Sypač průmyslové lanovky.


Strojovna lanovky. Myslím, že je to horní strojovna té menší lanovky.


Gruzínská romantika na horní stanici lanovky. Měli tam trochu mlhu, ale jindy by to mohl být super výhled.


Pohled už mimo město na sever proti proudu řeky. Foceno z větší lanovky.


Paní lanovková jezdí celý den větší lanovkou s ostatními pasažéry. Má tam telefon, kdyby něco.


Další pohled z větší lanovky, tentokrát za roh na severozápad. Je vidět další průmyslová lanovka, která dopravuje železnou rudu ze západního kopce na východní břeh do továrny na zpracování.


Hnědá lanovka vede na skálu.


Zvláštní konstrukce na stanici horní lanovky.


Částečně vybydlené paneláky nad horní stanicí hnědé lanovky.


Mlha způsobila, že některé rozpadlé domy kolem horní stanice vypadají jak maču pikču.


Klasická Gruzie, takže volně se pasoucí věpři.


Mírně vybydlený panelák.


Strojovna horní stanice větší lanovky.


Spodní stanice lanovky, která už nefunguje. Poblíž autobusového nádraží.


Autobusové nádraží v Čiatuře. Není mi úplně jasné, kam odsud všechno jezdí, protože jediné spojení se zbytkem Gruzie je přes Zestaponi, kam ale jezdí bus jen jednou za dvě hodiny a poslední kolem půl páté odpoledne. My to nestihli a jeli stopem.

Odkaz na pořad na Streamu od Adama Gebriana o Čiatuře: https://www.stream.cz/gebrianvs/10015711-ciatura-v-gruzii-stara-lanova-draha-v-hornickem-mestecku-dnes-slouzi-jako-mhd