Batumi

Batumi je největší gruzínské přímořské letovisko. Je hlavním městem provincie Adžárie. Do Batumi jsem si poprvé udělal odbočku z cesty po Turecku v dubnu 2011. Většina fotek tedy odpovídá ještě předjarnímu počasí. Strávil jsem tu 3 deštivé dny. Hlavní sezóna začíná v Batumi v květnu, kdy sem míří zástupy Rusů, aby se mohli koupat na pláži a užívat si sluníko. Batumi je coby hotelová oblast zajímavé tím, že kombinuje hezké pláže se slušnou občanskou vybaveností a zábavou (v sezóně).


Centrální náměstíčko s divadlem. Paneláky skutečně stojí přímo v centru.


Přímořský park je myslím hlavní atrakcí Batumi. Kousek od hlavní ulice, mezi mořem a městem, poskytuje výborné místo pro procházky. Hned za parkem je pláž.


Cestičky v přímořském parku


Úřad jedné z gruzínských autonomních oblastí. Batumi je hlavní město oblasti Adžárie.


Centrum Batumi má relativně pravidelné pravoúhlé ulice. Některé z nich (menšina) jsou hezky vydlážděné.


Starší část Batumi s jiným náměstíčkem. Fotce trochu ubírá deštivé počasí, ale snad je zřejmé, že ulice nejsou v nejlepším stavu. Fotka z okénka hotelu, který jsem si nevybral. Běžná cena ubytování za dvoulůžkový pokoj a noc v roce 2011 byla 40 GEL.


Jedno z centrálních prostranství Batumi.


Zvláštní kostel. Pro Gruzii velmi netypický.


Přípravy na velikonoce před kostelem. Paní prodávaly svazky zeleného buxusu.


Mnoho ulic v Batumi se po dešti proměnuje v blátivé potůčky.


Batumi je významné zejména jako mezinárodní přístav. Kromě Gruzie v podstatě obsluhuje i Arménii a částečně i Azerbajdžán.


Na mnoha místech zůstaly symboly z dob Sovětského svazu.

Cesta do Batumi


Hraniční přechod do Turecka na pobřeží. Do Gruzie ani Turecka není potřeba vízum, takže pro našince je přechod jenom formalita.


První gruzínský kostel na kopci za hranicemi. Fotil jsem ho, protože jsem přijížděl z Turecka, kde běžně kostely nejsou.