Jídlo v Gruzii


Večeře v Mcchetě. Vpravo puri, vepředu masové jídlo, jehož jméno jsem zapomněl. Vpravo salát s melounem.

Vlastně musím říct, že mě gruzínské jídlo mírně zklamalo. Čekal jsem takovou bombu, jakou je třeba jídlo turecké, to se ale nekonalo. Nepovažuji se ale za znalce a je možné, že jsem si během tří týdnů neochutnal to pravé. Moje pocity:

  • co mělo být mastné, to bylo příliš mastné
  • co mělo být slané, bylo příliš slané
  • co bylo sladké, bylo moc sladké (limonády)

Kromě toho se nám udělalo třikrát zle. Možná z únavy a počasí, ale spíš z jídla. Celkové hodnocení gruzínského jídla tedy hodnotím jako průměrné. Berte to jako můj subjektivní názor. Čerstvé puri (chleba), dobré chačapuri nebo knedlíčky chinkali bych si teď hned s chutí dal!


Sýrové chačapuri, možná vůbec nejobvyklejší jídlo. Mají ho leckde, ale v různé kvalitě a cenách. Je to něco mezi chlebem a sýrovou pizzou. J


Kcharčo, něco mezi gulášem a polévkou


Maso s cibulí


Jídelní lístek v Gori.


Knedlíky chinkali (khinkali) plněné masem nebo zeleninou, vařené ve vodě.


Vanilková zmrzlina v ceně přibližně 6 Kč. Měli ji skoro ve všech mrazákách, byla dobrá a levná.


Pstruzi. Nestihl jsem je vyfotit před konzumací.


Rybí salát.


Houbová a kuřecí polévka (6 GEL a 5 GEL, Mestia)


Kuřecí polévka s nějakým červeným kořením.


Jídlo kdesi na konci civilizace. Masová polévka, salát, chačapuri a puri. Docela drahé (porce pro jednoho asi 150 Kč), ale zase v horách uprostřed ničeho.


Hrušková limonáda. Gruzínské limonády jsou všechny docela přeslazené. Hrušková je relativně nejlepší, protože u ní tu sladkost aspoň očekáváte.


Zelená limonáda, vyrobená z estragonu (původně jsem se domníval, že z obyčejného pelyňku). Velmi sladká, pil jsem v nouzi.


První stánek ve starém městě v Tbilisi, u kterého jsme si dali provní chačapuri a kafe za 10 Kč.


Venkovní restaurace ve žrací uličce ve starém městě Tbilisi.


Kubdari je něco mezi chlebem a knedlíkem. Uvnitř je maso. Dobré to je.


Míchání adžiky. Adžika je zdejší nejběžnější koření. Mnoho ingrediencí, významný je asi česnek a paprika. Když jsme nakoupili adžiku na cestu domů a jako dárek, načichly od ní v báglu všechny věci a byly adžikové ještě půl roku potom.

Další moje stránky o jídle v různých zemích: jídlo na Krétě, turecké jídlo, jídla v Portugalsku, bulharská kuchyně, jídlo v Tunisku