Mccheta

Proč navštívit Mcchetu:

  • Církevní centrum země, takže super kostely.
  • Když už jste v Tbilisi, tak je to fakt blízko.
  • Dobrá turistická infrastruktura.

Mccheta (psáno často Mtskheta) je církevní centrum Gruzie. Ve Mcchetě stojí nejstarší gruzínský kostel a několik klášterů. Pokud máte volný den, Mcchetu se vyplatí nevynechat. Je tu dost malých hotýlků, takže konkurence drží ceny v normě. Zcela levno tu ale není, přeci jen jde o turisty oblíbenou lokalitu.

Do Mcchety se dá dojet za hodinku z hlavního města Tbilisi (Mccheta je od Tbilisi na sever). Z Tbilisi do Mcchety se jezdí z autobusového nádraží Didube. Opačným směrem ze Mcchety do Tbilisi odjíždí mikrobus z náměstí u Archeologického muzea severně od centra Mcchety, kousek od kláštera Samtavro. Vlakové nádraží je na opačném (jižním) břehu řeky Mtkvari, asi 1500 metrů od centra. Staví tu rychlíky, ale nikoli noční vlaky.

Na jídlo a pití jsme chodili do největší hospody s dobrou obsluhou. Jmenovalo se to nějak jako "gruzínský dvůr", gruzínsky pravděpodobně Kartuli Ezo, GPS 41.84212, 44.72288. Je teda fakt, že mi druhý den bylo zle, ale asi to nebylo z jídla.


Hlavní katedrála Svetitschoveli


katedrála s nádvořím v noci


vnější zeď kolem katedrály


Vnitřek katedrály Sveticchoveli. Jako v jiných kostelích jsme se i zde bavili určováním ikon.


Zřejmě nejposvátnější místo nejen v katedrále, ale možná v celé Gruzii. Údajný sloup nad hrobem svaté Sidónie, obestavěný domečkem.


Replika božího hrobu z Jeruzaléma přímo v interiéru katedrály. Takové repliky kaple božího hrobu máme i u nás (dvě v Praze, jednu ve Slaném, jednu ve Voticích a myslím, že i jednu v Brně, přilepenou z jihu na kostel svatého Michala archanděla), ale nikdy ne v interiéru.


Vrba na dvoře před Katedrálou. Pitná voda.


Nějaký kříž v katedrále. Holčička v popředí se zrovna účastnila nějakého rituálu.


Mccheta leží na břehu dvou řek. Za řekou jsou také nějaké kostelíky, ale jinak než zdlouhavým objížděním taxíkem jsou nedostupné.


Mccheta od řeky. Na to, že jde o církevní metropoli Gruzie, si zachovala téměř vesnický charakter.


Antiochijský kotelík východně od města. Nepřístupný, z venku nezajímavý. Velmi starý. GPS 41.84124, 44.72463. Pokud bych ve Mcchetě hledal nouzové kempování, vydal bych se někam sem.


Informační centrum s klimatizací. 41.84202, 44.72005


Pohled do zahrady hotýlku Iberia jižně od katedrály.


V ulici naproti katedrále je jeden guest house vedle druhého. Tenhle hotel Iberia jsme vybrali naslepo. Dvoulůžkáč s klimatizací a s výhledem na katedrálu, dřevěné obložení, wifi, kuchyňka na chodbě, terasa za 50 Lari. Dražší větší pokoj by byl za 70.


Vstup do areálu katedrály, foceno prakticky od informačního centra.


Vybydlené kino z 80. let v severní části města.


Klášterní kostel v klášteře Samtavro. Samtavro je asi půl kilometru směrem na sever. GPS 41.84633, 44.71836. Z náměstíčka před klášterem odjíždějí mikrobusy do Tbilisi, GPS 41.84542, 44.72020.


Hrob zakladatelů křesťanství v Gruzii - král Mirian a královna Nana, současníci svaté Niny. Uvnitř kostela v klášteře Samtavro.


Pohled na sever směrem ke středověkému hradu. Jmenuje se Beberi, Bebris nebo Bebrisciche. GPS 41.84212, 44.72288. Měl by být přístupný, z centra Mcchety je něco málo přes 1 km na sever u hlavní silnice. Polorozpadlý, z 13. a 15. století.


Dálniční odpočívadlo 3 km severně od Mcchety. Tady nás vysadil mikrobus jedoucí z Gori do Tbilisi, když jsme chtěli jet jenom do Mcchety. Že ty 3 km máme dojít. Jeli jsme do Mcchety stopem, první auto.

Ze stejného místa jsme mimochodem jeli stopem pár dnů před tím také do Kazbegi, jenom z opačné strany dálnice. Mchceta totiž leží poblíž dálniční křižovatky - na jednu stranu do Gori, doprava do Kazbegi a do Ruska.