Kutaisi


Vyfocená mapa Kutaisi, detail centra

Proč navštívit Kutaisi:

  • důležitý dopravní uzel - letiště
  • zajímavá místa v okolí (park Sataplia, klášter Gelati)
  • pozoruhodně postavená katedrála Bagrati.

Jestli ale šetříte čas, Kutaisi v klidu vynechejte. Kamarád, který byl v Gruzii koncem osmdesátých let, mi říkal, že Kutaisi určitě nesmím vynechat. Že prý je z Gruzie nejzajímavější. Po návštěvě Kutaisi mám ale pocit, že se tu pravděpodobně na 25 let zastavil čas. Město je neudržované, silnice rozbité, domy chátrající a lidé působí unaveně. I když to může být jenom můj dojem.

Kutaisi je druhé největší město Gruzie. Od roku 2012 zde sídlí i parlament, mají postavenou velikou novou budovu na západním okraji města (GPS 42.2642, 42.6596), asi kilometr severozápadně od nádraží Kutaisi II (GPS 42.2566, 42.6700).

My jsme do Kutaisi přijeli za deště a v noci. Při hledání ubytování jsme narazili na Hotel Gora, který je pravděpodobně nejlepším ubytováním v Kutaisi (GPS 42.2731, 42.6969). Dvoulůžkáč s velkou snídaní stojí 70 GEL za jednu noc, uhádáno na 60 GEL (2016). Z hotelu byl fajn výhled.

Centrum města jsme si mentálně připodobnili Praze, podle tvaru řeky. Jenom tekla opačně. Bydleli jsme na Hradčanech, na večeři se chodí do parku na Petřín. Hlavní tržiště a autobusová zastávka je na Starém městě. Některé mikrobusy odjíždějí i z Malé strany (směr Zestaponi), některé (směr Zugdidi) z druhého nádraží, které je přibližně v Košířích. A katedrála Bagrati stojí na Letné. Centrum Kutaisi je o něco menší než Praha, takže to prosím berte přibližně.

Katedrála Bagrati spolu s klášterem Gelati je součástí světového kulturního dědictví Unesco. Katedrála se stále dostavuje, na začátku 20. století to byla ruina. Prý aby bylo dobře poznat, co je historické zdivo a co moderní dostavba, nařídilo Unesco, aby se nadále katedrála dostavovala moderními architektonickými materiály, jako například betonem a ocelí. Gruzíncům se to úplně nelíbí a nadávají na to. Za sebe musím říct, že mi to přišlo zajímavé. Beztak jsou skoro všechny gruzínské kostely stejné jako přes kopírák, tak tahle se aspoň něčím významně liší.


Katedrála Bagrati, další fotky a popis mám dole

V okolí Kutaisi jsme navštívili:

Příjezd a odjezd

2 vlaková nádraží:

  • Busy ze Zugdidi jezdí k nádraží Kutaisi II v západní části města. Jedná se o to větší nádraží. Na stejném místě je větší autobusové nádraží pro západní část Gruzie.
  • Nádraží Kutaisi I je ve východní části a obsluhuje pouze lokální trať. Je nevýznamné.

Hlavní autobusák je tedy u hlavního nádraží na západní periferii města. Ještě ale existují menší autobusové a mikrobusové stanice:

  • Busy do Zestaponi a dál na východ (Chiatura přes Zestaponi, Gori, Tbilisi) jezdí z křižovatky pod Petřínem, jako z Újezda.
  • Maršrutka do Gelati začíná na ulici Mari Brose.

Na autobusy jezdící po Kutaisi se musí mávat. Jedna jízda stojí ekvivalent 5 Kč.

Letiště Kutaisi

Mezinárodní letiště v Kutaisi není úplně v Kutaisi, ale asi 15 km západně od města. Blíž je k městu Samtredia. Ačkoli se z mapy zdá, že letiště leží na železniční trati, nevím o žádném vlaku, který by u letiště stavěl nebo k němu zajížděl. V praxi je tedy potřeba jet do Kutaisi z letiště maršrutkou, která by měla zastavovat u letiště, stát velmi málo (do 10 Kč) a jezdit každých asi 20 minut. Zastávka maršrutky je na hlavní silnici před letištní budovou a možná jde jen o zastávku na znamení (nevím).

Pokud do Kutaisi na letiště přilétáte, není vůbec špatný nápad návštěvu města Kutaisi úplně vynechat a vydat se rovnou na západ k moři nebo na severozápad do hor. (Obzvlášť pokud přiletíte v noci.) V tom případě si chyťte maršrutku do města Samtredia, kde přesednete na vlak.

Letiště se v angličtině jmenuje David the Builder Kutaisi International Airport, tedy mezinárodní letiště Davida Stavitele (jeden historický král). Mezinárodní kód KUT. Létá se sem docela dost z Polska a od léta 2018 dokonce i z Prahy. Vnitrostátní spoj odsud létá do městečka Mestia ve Svanetii. Pokud se dozvím nějaké zajímavé novinky o leteckém spojení, budu je spíš dávat na stránku o leteckém spojení do Gruzie než sem.


Pohled z hotelu Gora směrem na "Staré město"


Ekvivalent "Malé strany"


Řeka Rioni je zbarvena ledovcovým jílem


Jediný hezký pohled na zdejší sídliště. Jinak to jsou klasicky ponuré domy.


Vyfocená mapa Kutaisi, celkový pohled.


Socha pána v centrálním parku


Centrální park


Sousoší v centrálním parku


Zvláštní Kolchidská fontána


Plastika na muzeu Velké vlastenecké války


Katolický kostel

Katedrála Bagrati


Katedrála Bagrati byla novodobě znovu postavena. Na konci 19 století zbývaly jenom ruiny. Obrázek na mobilu zachycuje stav někdy kolem roku 1990. Dnes už dostavba výrazně pokročila. Katedrála byla zařazena do UNESCO World Heritage, spolu s klášterem Gelati.


Fotky z různých fází dostavby.


Vstupní portál s moderním kovovým schodištěm.


Na moderní dostavbu katedrály Bagrati se názory dost různí. Někomu se prvky ze skla a oceli líbí, jiní je označují za totální nekompetenci architekta. Tuším, že přísné oddělení materiálů nějak souvisí s podmínkou zachování katedrály v UNESCO seznamu, ale víc nevím.


Osamělá zvonička v areálu katedrály.


Výrazné kovové schodiště se na první pohled zcela odlišuje od schodišť kamenných.


Některé sloupy nesoucí stavbu jsou z oceli.


Jiný pohled na ocelové prvky interiéru katedrály.


Umělecké dílo pod kopcem, kterému jsme říkali "Petřín".