Mobilní připojení přes gruzínskou SIM

V Gruzii si můžete koupit fyzickou simku a dát si ji do telefonu. Kdo má novější telefon, může si pořídit eSIM. Na větší data je dobrý Magti, na data do 3 GB je levnější Airalo. Roaming je lepší si vypnout. V Gruzii není těžké najít hospodu s WIFI, ale spoléhat se zase jenom na wifi může znamenat digitální detox.

Fyzická SIM karta


Gruzínská SIM karta

SIM karta s datovým tarifem se dá sehnat relativně snadno. Stačí najít správný obchůdek a za pár desítek korun nebo stokorun dostanete SIMku. Přitom se vyplňuje registrační formulář, do kterého se zapisuje jméno gruzínským písmem. Potom se SIMka aktivuje a nabije daty - 2 GB stály v roce 2016 po přepočtu asi 50 Kč. V roce 2023 by 3 GB (bez telefonování) měly stát 140 Kč, 5 GB 250 Kč. Cena je ovlivněná tím, že prvních asi 80 Kč stojí ta SIM karta, dál se platí za balíčky.

V Tbilisi je obchůdek na SIMku buďto:

  • na letišti, ale tam jsou nepříjemní a poskytují divné informace
  • na letišti by měl mít obchod i operátor Magti, ale ten jsem nějak nenašel
  • Já jsem našel zastrčenou prodejnu v podchodu pod hlavním Náměstím svobody, kousek od informačního centra v Puškinově parku (GPS 41.6941, 44.8009), protože tam jezdí autobus z letiště.

V Kutaisi

  • na letišti obchůdek Magti a možná i další operátoři


Fronta na letišti po příletu spoje z Prahy u stánku operátora Magti. U jiných operátorů nikdo ve frontě nestojí, asi protože všichni vědí, že Magti má nejlepší pokrytí.


Příklad nově koupené fyzické SIMky.


Nabídka cestovatelských SIM od operátora Magti v létě 2023.


Nabídka virtuálního operátora Hallo v létě 2023 na letišti v Kutaisi.


Nabídka Geocell v létě 2023 na letišti v Kutaisi.

Dříve bylo nutné si u prodejce nechat kartu ustřihnout na správnou velikost, dnes už to není nutné, protože nanoSIM se dají z plastu už vyloupnout. (Starší telefony mají ještě mikroSIM, na kterou je plastová SIM taky připravená, jen prastaré bojové telefony mají plnou velikost - do těch se SIM musí dávat s rámečkem, ale jde to). Pamatuji si, že jsem v roce obchůdku strávil asi 15 minut, než připojení  začalo fungovat. Nemyslím, že hoši nastavovali něco, co bych nedokázal, ale vím, že tam nějaký zádrhel byl. Párkrát jsme telefon restartovali. V roce 2023 už to funguje v pohodě.

Pokud jste v Gruzii déle než měsíc, je nutno SIMku dobít kupónem za dalších asi 50 Kč. Sám jsem to nedělal, ale mělo by to být snadné. 2GB jsem za dva týdny nevyčerpal, měl jsem to na mapy, maily, web a facebook.

Nevýhoda fyzické SIM karty spočívá v tom, že se musí do telefonu fyzicky strkat a přitom se musí vyndat stávající česká SIM karta. Pokud vám někdo volá na české číslo, jehož SIMku jste z telefonu vyndali, tak se to ani nedozvíte, jevíte se jako nedostupné číslo.

eSIM

Esim jde nainstalovat do některých novějších telefonů, typicky rok výroby 2018 a novější. Je to príma, protože pak je v telefonu SIMek víc. České číslo zůstává funkční a ačkoli není rozumné ho používat na telefonování (roaming z ČR do Gruzie je stále děsně drahý), hodí se třeba vědět, že mi někdo na české číslo volal a ozvat se mu třeba přes Whatsapp (na to stačí data). Možnost zařídit si eSIM ještě před cestou je další výhoda. V telefonu se pak může vypnout roaming a nastavit, přes kterou SIMku mají jít data.

Mám vyzkoušené dva poskytovatele eSIM pro Gruzii:

  • Magti - místní operátor
  • Airalo - celosvětový operátor přes místního virtuálního operátora Kargi Mobile

Magti vychází levněji na větší objemy dat (od 5 GB výš), Airalo se slevovým kupónem je levnější do 3 GB.

eSIM Magti

Zařizuje se na magticom.ge nebo v jejich appce MyMagti.

Minimální cena je 250 Kč (30 lari, rok 2023), z toho asi třetina je cena za připojení nového uživatele (10 lari), zbytek datový balíček (asi 5 GB). Na eSIM je pak rovnou balíček s asi 5 GB dat a s neomezeným voláním po Gruzii.

Na webu magticom.ge je potřeba si vybrat číslo a zaregistrovat se emailem. Po ověření emalu dojdou údaje o SIMce, která se naistaluje do telefonu. ESIM je možné koupit také v krámku. Je to kartička s instrukcemi a QR kódem.

Při případném dobíjení stojí na Magti 1 GB 40 Kč.

Pozor, při instalaci jakékoli eSIM je nutné být on-line na dobrém připojení. Letištní wifi v Kutaisi to nezvládá, je potřeba od někoho hotspot.

eSIM od Airalo

Celosvětový operátor Airalo má pro Gruzii tyhle nabídky (ceny přepočítávám z dolarů na koruny):

  • 1 GB za 120 Kč - s kódem asi 55 Kč
  • 2 GB za 220 Kč - s kódem asi 155 Kč
  • 3 GB za 300 Kč - s kódem asi 235 Kč
  • 5 GB za 440 Kč - to už se nevyplácí ani s kódem

Základní cena vypadá docela draze, ale s mým slevovým kódem DUSAN1978, který se zadává při registraci, se dá dostat na cenu o 66 korun nižší (3 USD), což najednou začíná být zajímavé. (Ten kód DUSAN1978 mi Airalo vygenerovalo, není to můj rok narození. Můžete použít i jiný funkční kód. Já při registraci přes tenhle kód dostanu $3 kreditu, ale už teď tam mám kreditu víc, než kdy zvládnu vypotřebovat.) Kódu říkají "referenční kód nebo kód poukazu" a zadává se při registraci. Registrace chce jenom jméno, příjmení, nějaké nové heslo a email, na který se pošle ověřovací kód (pár číslic).

Na tom Airalo se doporučuju zaregistrovat před cestou, protože z letiště to bez internetu logicky nejde. Taky se tam musí ověřovat emailová adresa, takže je to lepší v klidu z domova, ale přes mobil a wifi to taky jde zařídit. V praxi na to mám mobilní aplikaci Airalo, kterou používám hlavně v Turecku, kam často jezdím (tam jsou mobilní data pro turisty strašně drahá).

V případě Gruzie jde eSIMka aktivovat už před odletem přes internet. Nainstaluje se, i když poprvé si sáhne na operátora až v Gruzii. Lze si ji koupit a aktivovat až na letišti, nebo se zaregistrovat do appky a koupit si ji a aktivovat z Gruzie přes nějaký internet.

Nutno říct, že Airalo má v Gruzii blbé pokrytí. Využívá datovou síť Cellfie, což je přebrandované ruské Beeline. Ve skutečnosti to ale Airalo bere ještě přes polského virtuálního operátora Play.pl. Je zajímavé, že aby data přes Airalo fungovala, je nutné na té eSIM mít zapnutý roaming (jde to formálně právě nějak přes Polsko).


Screenshoty z instalace eSIM od Airalo.

Operátoři

V Gruzii jsou tři mobilní operátoři:

  • Cellfie, dříve Beeline
  • Geocell
  • Magti

Pokrytí signálem mají různé. Magti je rozhodně nejlepší, má signál i tam, kde ostatní ne. V horách je datové připojení různé až špatné. LTE je ve městech skoro všude (2023), ale občas to spadne na 3G, které efektivně vůbec nefunguje. Operátoři nejsou úplně srovnatelní. Beeline (nyní Cellfie) působí i v jiných postsovětských zemích, kam cestuju (Uzbekistán, Kazachstán), takže pro mě je jednodušší se přes něj registrovat. Osobně mám pocit, že se datová síť Cellfie - Beeline za sedm let, co v Gruzii v mobilu data používám, dost zhoršila.

Roaming si vypněte

Nezapomeňte si v Gruzii vypnout roaming českého operátora. Gruzie patří do kategorie "Svět", takže je datový roaming úplně nesmyslně drahý. Něco jako 75 Kč za 1 MB (MB je megabajt, ne gigabajt GB). Abyste neplatili tisíce, je dobré si krom vypnutí roamingu aktivovat také roamingový limit (možná je aktivovaný defaultně) nebo si ho ještě snížit.

V aplikacích českých operátorů se dají naklikat roamingové balíčky, aby byl roaming levnější. Ale i pak je významně drahý, například 1 GB stojí 1200 Kč. Občas velmi nouzově používám balíček se 100 MB za 200 Kč, ale to je opravdu jen v situaci, kdy něco hoří na letišti.

Wifi v Gruzii

Wifi připojení je v Gruzii relativně stejně běžné jako v okolních zemích nebo u nás. Fungující wifi mají přibližně 3/4 hospod v turistických oblastech, asi polovina hospod v civilizovaných městech a některé řídké hospody na konci světa.