Letecky do Gruzie

Kódy letišť

Kutaisi KUT

Tbilisi TBS

Batumi BUS

Mestia není mezinárodní letiště, takže nemá mezinárodní kód. Stejně tak vnitrostátní letiště Natakhari kousek na sever od Tbilisi.

Z Polska do Kutaisi

Wizzair létá do Kutaisi přímo z Varšavy (WAW) a občas též z Katovic (KTW). Když se letenky koupí hodně brzo dopředu, lze se dostat na fakt zajímavé ceny kolem 4 tisíc za zpáteční. Do Polska se dá jet busem, vlakem nebo nějak zkombinovat jinou levnou letenku.

Z Prahy přes Istanbul

Turkish Airlines létají v podstatě každý den z Prahy přes Istanbul (IST) do Tbilisi. Cena kolem 10 tisíc Kč.

Pegasus Airlines je levnější, létá z Prahy do Tbilisi přes istanbulské východní letiště Sabiha Gokcen (SAW). Přílet obvykle uprostřed noci. S trochou štěstí a hodně předem se dá dostat se zpáteční letenku na 6 tisíc.

Přes Kyjev

Ukraine Intenational Airlines jsou v podstatě lowcostovka. Letenka z Prahy do Tbilisi přes Kyjev se s dosatečným předstihem dá sehnat kolem sedmi osmi tisíc.

Jiné možnosti

S Českými aeroliniemi přímo do Jerevanu (Arménie), pak vlakem.

EasyJet létá do Kutaisi, v praxi nejlépe asi přes Milán Malpensu (MPX).

Vnitrostátní linky v Gruzii

V Gruzii operují vnitrostátní linky s malými letadly a létají celkem pravidelně mezi Tbilisi (Natakhari, malé letiště kus na sever od Mcchety), Kutaisi, Batumi a Mestií. Právě ta Mestia je velmi zajímavá lokalita, protože trmácet se tam taxíkem přes hory trvá v podstatě celý den. Web mají na vanillasky.ge včetně jízdních řádů a možnosti koupení letenky pár týdnů dopředu. Letenky se dají koupit jenom jednosměrné a v sezóně (v létě) bývají vyprodané mnoho týdnů dopředu, tedy v podstatě hned, jak se na webu objeví. Jednosměrná letenka z Tbilisi (Natakhari) do Mestia stála v roce 2016 650 Kč, z Kutaisi do Mestia 450 Kč. Cena je údajně dotovaná vládou, aby se oživila lokalita Mestia, která by byla jinak dost odříznutá. Nákup jsem netestoval. Podle jedné kamarádky byl docela problém dostat se i s platnou letenkou do letadla, protože asi dělají overbooking.


Kontrolní věž a (pravděpodobně) terminál letiště Mestia.


Tohle je fotka z letištní jídelny v Praze na Ruzyni, kam chodím před každým letem na poctivou českou hotovku za lidovou cenu ještě před odbavením.