Žuta u Kazbegi

Žuta se na mapách obvykle píše jako Juta, ale v gruzínštině je tam jasné Ž, tak píšu Žuta s Ž. Jde o vesničku v horách, která je jednak dost malebná, jsou tam kempovací místa a také je výchozím bodem pro horské treky. Nejčastější horská cesta vede ze Žuty na jihovýchod podél řeky (potůčku) Čauchisckali (Chaukhistskali) ke skalnatému pětinásobnému vrcholu jménem Čauchi (Chaukhi).

Do Juty se dá dobře dojet z Kazbegi taxíkem. Bylo nás šest a uhádali jsme celé auto tam a zpátky za 80 Lari, běžná cena je zřejmě něco kolem 100 Lari (2016). Taxík jsme sháněli v Kazbegi na hlavním náměstíčku.

Udělali jsme si rychlý výšlap údolím pod horu Čauki a pak jsme se zase vraceli zpět. Cestou jsme potkávali pár výprav, které přecházely přes hory do druhého údolí (patrně směrem k vesnici Roshka - Roška, či až ke Kmosti), nebo šly opačným směrem. Nevím, jestli se to přechází dva nebo tři dny, ale za jeden den by to nešlo.


Louky kolem Juty


Cesta údolím do vesničky Juta


Náš taxíkář překvapivě uměl něco anglicky. Běžná komunikační řeč taxikářů je ruština.


Louky kolem Žuty se hodně pasou, viděli jsme chundelaté krávy a koně. Na pastvinách zůstávají byliny, které jim moc nechutnají, v tomto případě klasický šťovík.


Nějaké zvonky


 


Kemp na začátku údolí Chaukhistskali, toto je konkrétně Zeta kemping. GPS 42.5767, 44.7481.


U kempu jsou budovy, pravděpodobně s možností pronájmu spaní uvnitř. Jinak tam bylo pár stanů.


Kousek výš od Zety je hotýlek, který se nazývá pravděpodobně 5th Season. Viděli jsme u něj také pár stanů u jezírka. Protože byly všechny stejné, je možné, že je tu přímo pronajímají. GPS 42.5751, 44.7533.


Modrá značka vyznačená na kameni.


Koně a tráva u kempu. Foceno v červenci.


Stíny mraků


Vlevo v dáli pětičetný vrchol Čauki.


Hodně chundelaté tele, asi je to tady normální.


Hmyzák na kytí.


Další chundelaté tele.


Naše výprava, na pozadí Chauki. Šli jsme jenom nalehko a do skal jsme lézt nechtěli. Cesta pod skálu nám zabrala 4 hodiny tam i zpátky.


Zajímavá skála poblíž třetího kempovacího místa, které je nejblíž Chauki. Poblíž je třetí, nejvyšší kemp v údlí, GPS 42.5548, 44.7718


Chauki.


Lišejníky na skále.


Kopce zpátky nad Jutou.


Ledovcová říčka ve vesnici Juta. Kromě mostu je tu hospoda. Fungovala a ačkoli byla na gruzínské poměry lehce dražší, tak dost v pohodě. Jmenovala se Juta House, bylo tam i ubytování. GPS 42.57955, 44.74420.


Cesta z Kazbegi do Juty vede údolím jménem Sno. Na jednom místě je zajímavá zatopená laguna.