Svanetie

Svanetie je horská oblast na severním okraji Gruzie, kousek na západ. Za ruskou hranicí je Elbrus, nejvyšší hora Kavkazu. Svanetie je turisticky vyhledávaná, protože je tady prostě moc krásně.

Hlavním turistickým střediskem Svanetie je město Mestia s dobrým zázemím a dokonce s vnitrostátním letištěm. My jsme se navíc vypravili do vesnice Ušguli a z Mestie jsme šli k ledovci u hory Ušby.

Svanetie proslula hlavně zvláštní vesnickou architekturou, jejíž dominantou jsou mohutné středověké obranné věže. V celém kraji jich po vesnicích stojí několik stovek. Většinou jsou nepoužívané, v některých se bydlí, v některých jsou chlévy a v některých malá muzea.


Hora Ušba z jihozápadu (tedy nikoli od Mestie), konkrétně z doliny Bečo, kam se také občas jezdí. Fotku jsem pořídil ve chvíli, kdy z maršrutky vystupovala skupinka ruských horolezců s cílem na Ušbu vylézt.


Potoky a řeky jsou ve Svanetii prudké a zkalené ledovcovým jílem. Vytékají z ledovců. Vodu je lepší brát z drobných přítoků a studánek. Protože jsou všude krávy, vodu branou v přírodě jsme filtrovali nebo chlorovali. Voda z řeky se k filtrování spíše nehodí, protože je v ní opravdu hodně jílu a zanesla by filtr hodně rychle.


Odlehlá vesnička s typickými svanetijskými obranými věžemi.


Pro Svanetii jsou typické pastviny s volně se pasoucím dobytkem. Jsou tam většinou krávy. V menší míře ovce a prasata. Koně jsou většinou v ohradách.


Některá vesnická stavení vypadají zchátrale, ale ve skutečnosti jsou stále funkční. Hůře vypadající stavby jsou chlévy pro dobytek.

Turistická nákaza

Během posledních (přibližně) deseti let se ve Svanetii údajně šíří turismus takovým způsobem, že má tendenci tuto oblast "zkazit". Já ten proces nemůžu posoudit, ale kamarádi, kteří zde byli opakovaně, takové věci naznačují. Možná to znáte: kam přijde masovější turistika, tam se objevují lidé specializovaní na turisty a snažící se z nich vytáhnout každou korunu. Velmi jasně jsem to poznal u zdejších taxikářů a i naháněči guesthousů občas byli nepříjemní. Před deseti lety šlo prý o zcela zanedbaný kraj, kam turistů dorazilo jen pár a žádnou infrastrukturu nepotkali, možná tak v Mestii pár obchodů. Můj odhad je, že se to bude jenom zhoršovat, ale ještě dlouho bude Svanetie významně normálnější místo než jsou středomořská letoviska.

Někomu kromě peněz chtivé infrastruktury vadí i samotní turisté. Hezky se o tom vyjádřila Viktorka, která Gruzii prošla pěšky (jak má ve zvyku) a pak s kamarádem Jendou zajela ještě do Svanetie. Evidentně ji přítomnost mnoha dalších turistů nenadchla, protože na Facebooku napsala:

"Zato já se v sevření turistů z obou stran cítím jako štvaná zvěř. Nadávám a chci už honem pryč, ale Jenda s klidem lidumilsky uzavírá, že prostě nejsme jediní, kdo chce tu krásu kolem vidět. Snažím se to stanovisko přijmout za své, a hledět na ty smradlavé tlustoprďácké zelenáče s láskou. A nemyslet si, že jsou to smradlaví tlustoprďáčtí zelenáči, protože to ode mě není vůbec hezké. Ale krásu kolem nevidím, vidím jenom hezký pohledy na hory, který si můžu prohlídnout na internetu, a dojem bude stejnej. A tak si nakonec říkám, že třeba ta Svanetie hezká je, ale nesmí se chodit po maršrutech a do vsí, kde jdou guest housy."

Další fotky Svanetie

Většinou z pěší cesty mezi Ušguli a Bogreši.