Národní park Mtirala

Hezké subtropické pralesy poblíž Batumi. Kopce, vodopád, jezírko, dvě turistické cesty. Pohoří patří do Malého Kavkazu. Nadmořská výška 200 m až 1764 m. V nižších polohách a v okolí parku se pěstují ořešáky, v horních oblastech lesa převládá buk východní (Fagus Orientalis).

Do Chakvistavi se dá z Batumi dostat autobusem a taxíkem. Autobusem do Chakvi (Čakvi) a dál pravděpodobně jedině taxíkem. Cesta z Chakvi je údajně velmi špatná a taxík jede 45 minut. Možná by se dalo dostopovat, ale i pak bude řidič pravděpodobně očekávat drobnou platbu.

Návštěvnické centrum parku se nachází ve vesnici Chakvistavi (čte se Čakvistavi). Je to nejnižší stavení ve vesnici s číslem 13. Vypadá to jako velká dřevěná klubovna na kamenné podezdívce, na fotkách kolem stojí stany. Možná se tu bude vybírat vstupné do parku.

V Chakvistavi startují dvě značené cesty. Naneštěstí nejsou zakreslené do map.

Kratší cesta má 7 km. Vede po nižších polohách kolem vesnice a přírodně není tak zajímavá, protože tam jsou převážně ořechové sady. Jde kolem vodopádu Tsablnari (jižní svah, vodopád 15 m) a jezírka na řece, prostě jižně nad vesnicí Chakvistavi.

Delší značená cesta vede také na jih, ale víc do lesa a do kopce. Končí u jakéhosi malého vodopádu, což bude spíše jen malá peřej na potoce. Trek se udává jako dvoudenní, protože je to 9 km do šíleného kopce. Cesta nevede podél potoka, ale lesem. Na konci cesty je přístřešek. Vypadá jako malá chata, má zdroj vody a ohniště, takže se přirozeně očekává, že tu turisté přespí. Pravděpodobně nebude zamčený, ale zeptejte se v návštěvnickém centru. GPS přístřešku je 41.6472, 41.8793. Přesnou polohu lesního vodopádu neznám, udává se, že je výšce 1235 m plus mínus, takže to pravděpodobně bude na GPS 41.647, 41.882. Značená cesta u něj končí a předpokládá se, že druhý den se jde dolů. Může se jít jinou cestou (jedna končí nad vesnicí, jedna pod vesnicí). Zdatný chodec prý zvládne dojít tam a zpátky za den, ale nemá to myslím moc smysl, protože ten přístřešek je jediný důvod, proč tam jít. Do přístřešku se vejde až 8 lidí a protože v kopcích žijí medvědi, přijde mi lepší trávit noc v něm než ve stanu.